środa, 16 sierpnia 2023

Skuteczna ADAPTACJA


dr Zuzanna Jastrzębska-Krajewska
"Vademecum efektywnych rozwiązań"

Kochani Rodzice, przypominamy kilka wskazówek na udaną adaptację.

Najważniejsze rady na pierwsze dni w przedszkolu/szkole.
Większość dzieci przechodzi adaptację pomyślnie i już po kilku dniach widać, że dziecko przystosowało się do nowej sytuacji. Są jednak i takie, które potrzebują nawet miesiąca. Dlatego pamiętaj, żeby być cierpliwym. Choć czasem to bardzo trudne! Poniżej znajdziesz rady pomocne przy adaptacji: 

1. Pozytywne nastawienie 
Mam tu na myśli stan ducha zarówno Twój, drogi Rodzicu, jak i Twojego dziecka. Podkreślaj często, że przedszkole/szkoła jest super, dzieci się tam bawią i śpiewają, pani czyta książeczki i można zwrócić się do niej z każdym problemem, jest pyszne jedzenie, można budować z klocków, są samochody i garaże i takie zabawki, których nie ma u was w domu!

2. Konsekwencja i stanowczość 
Konsekwencja w decyzji o posłaniu dziecka do przedszkola/szkoły to sprawa absolutnie konieczna. Okres adaptacji jest naturalny, czasem trzeba czekać wiele dni, zanim dziecko z uśmiechem przekroczy próg przedszkola/szkoły. Jeśli rodzic ulega prośbom dziecka, żeby zostać w  domu, okres adaptacji będzie się wydłużał, a każdy kolejny dzień w przedszkolu/szkole może być trudniejszy. Zamiast ulegać namowom dziecka i zostawiać je w domu – zaprowadź pociechę do przedszkola/szkoły, ale odbierz wcześniej. Stanowczość wyrazić zaś należy w postaci następujących informacji: Wybrałem/am dla Ciebie najlepsze przedszkole/szkołę. Ja chodzę do pracy, ty w tym czasie do przedszkola/szkoły. Nie możesz zostać sam/sama w domu, bo tam nikogo nie będzie. Odbiorę cię po zupie/obiedzie. 

3. Zegar czynnościowy 
Trzeba mieć świadomość, że maluchy nie orientują się w upływie czasu, co dodatkowo potrafi utrudnić adaptację. Trudno się umówić z dzieckiem, kiedy po nie przyjdziemy i oczekiwać, że trzylatek zrozumie i to zaakceptuje. Dlatego polecam wykorzystywanie zegara czynnościowego. Zegar czynnościowy to wymienianie czynności istotnych w harmonogramie dnia i ustalenie w oparciu o nie, kiedy odbierze się dziecko. Warto uwzględnić harmonogram dnia, który realizowany jest w przedszkolu. 
Jak to wygląda w praktyce? Najlepiej jest wymieniać z dzieckiem czynności na palcach: 1. palec – zjesz w przedszkolu śniadanko, 2. palec – pobawisz się, 3. palec – zjesz drugie śniadanko, 4. palec – znowu będzie zabawa, 5. palec – zjesz obiad, 6. palec – odpoczniesz na leżaczku, 7. palec – zjesz podwieczorek, 8. palec – przyjdę po Ciebie i wrócimy razem do domu. Chcesz powtórzyć i policzyć, za ile paluszków po Ciebie przyjdę? 
Warto wprowadzić zegar czynnościowy jeszcze zanim dziecko przekroczy próg przedszkola/szkoły, żeby mogło się przyzwyczaić do takiego sposobu odmierzania czasu. 

4. Krótkie rozstania-długie powitania 
Najlepsza rada: do przedszkola/szkoły powinien zaprowadzać dziecko ten rodzic, który potrafi utrzymać emocje na wodzy, nie rozklei się, kiedy maluch wtuli się w niego z całych sił i zacznie płakać. Poranne pożegnanie w drzwiach sali powinno być krótkie, nawet jeśli dziecko płacze. Nauczyciele potrafią sobie z tym poradzić, odwrócić uwagę. Jednak Twoja obecność na pewno w tym nie pomoże. A witać możecie się już, ile chcecie. Często dzieci rozczulają się na widok rodziców. I wtedy trzeba je przytulić i okazać dumę, że zostały w przedszkolu! 

5. Wygodne ubranie 
Niekrępujące ruchów ubranie to podstawa – nie powinno uciskać i powinno być łatwe w zakładaniu. Bez zbędnych guzików, zamków. Najlepsze są spodnie, getry i spódniczki z gumkami w pasie – łatwo się je ściąga i ponownie zakłada! Dzięki temu maluch ma poczucie, że sobie poradzi i czuje się pewniej i bezpiecznie. Pamiętaj też, że dziecko w przedszkolu/szkole bawi się, rysuje, maluje, je – ubranie ma prawo być brudne, więc zadbaj o takie, którego nie będzie Ci szkoda, jeśli niektórych plam nie uda się potem wywabić. 

6. Nic na ostatnią chwilę! 
Zadbaj, szczególnie w te pierwsze dni, żeby przyprowadzać dziecko do przedszkola/szkoły na spokojnie, nie spoglądając nerwowo na zegarek, nie poganiając dziecka w szatni z obawą, że spóźnisz się do pracy. Nerwowa atmosfera nie pomoże maluchowi. 

7. Bądź twardy/a 
Nie stój pod drzwiami sali przedszkolnej, nie zaglądaj ze łzami w oczach w dziurkę od klucza. Twoje dziecko jest w dobrych rękach, a zaufanie ze strony rodzica to podstawa udanej adaptacji! 

8. Więcej ciepła, miłości, czułości, czasu i uwagi 
W pierwszych dniach przedszkola/szkoły otocz dziecko większą uwagą – miej dla niego więcej czasu, więcej zainteresowania i więcej... przytulania! 

9. O co zapytać dziecko? 
Zacznę od tego, jakiego pytania na pewno nie stawiać: Ja pójdę do pracy, a ty zostaniesz w przedszkolu/szkole, dobrze? Lepiej też unikać pytań: Podobało ci się w przedszkolu/szkole? Chcesz tam wrócić? To, że dziecko wychodzi z przedszkola/szkoły z uśmiechem, nie oznacza, że już czuje się w nim na tyle bezpiecznie, żeby mieć ochotę chodzić tam codziennie. Na samym początku może wysyłać sprzeczne informacje, bo to dla niego nowa sytuacja. Więc lepiej z tym pytaniem poczekać, aż już się zaadaptuje. Powyższe pytania zmień na: Z kim się dziś bawiłeś/aś? Czy są fajne zabawki? A która jest twoją ulubioną? 

10. Pod żadnym pozorem... 
Z całą mocą podkreślam: nie strasz dziecka przedszkolem/szkołą ani nauczycielem! Absolutnie niedozwolone są zdania typu: "Oj, jak pójdziesz do przedszkola, to będziesz grzeczny/grzeczna!" "Wszystko powiem twojej pani, będzie na ciebie zła"



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz